Zašto su žene više izložene karijesu?

caline | 21 Nov, 2009, 17:11 | Generalna | (1359 Reads)
Normal 0 false false false MicrosoftInternetExplorer4

Arheološki nalazi ukazuju da su žene imale lošije oralno zdravlje još dok je ljudski rod bio u periodu lovaca-sakupljača, a stanje se dodatno pogoršalo početkom razvoja poljoprivrede. Za antropologe, razlog je u hormonima i ishrani. Naime, žene su obično zadužene za pripremu hrane, a to znači da često nešto grickaju, što povećava rizik od karijesa. Džon Lukač, antropolog sa Univerziteta Oregon, smatra da je važan činilac i to što se sa pojavom poljoprivrede povećao broj dece u porodici. Odnosno, povećala se učestalost trudnoća, a buduće mame stvaraju manje pljuvačke, pred kraj trudnoće jedu slatku hranu i zbog „smanjenog“ želuca jedu vrlo često- što su sve činioci rizika za nastanak karijesa.

 

Trackback URL: http://www.blog.rs/trackback.php?id=77296

Zašto su trudnice posebno pospane?

caline | 21 Nov, 2009, 17:08 | Generalna | (1386 Reads)
Normal 0 false false false MicrosoftInternetExplorer4

Kada ste trudni, vaše telo obavlja težak fizički posao, čak i ako ležite i ništa ne radite. Mada nije vidljiv spolja, neki ga porede sa rudarskim poslom, ili naporom pri osvajanju planinskih vrhova. Čak i kada se stalno odmarate i ništa ne radite, možete da osećate umor, jer su tada neke funkcije u organizmu usporene: kao što je disanje, cirkulacija, izbacivanje štetnih produkata iz organizma...

Organizam je posle zime metabolički iscrpljen. Nema dovoljno ni enzima, niti vitamina koji su mu potrebni za normalno regulisanje rada unutrašnjih organa i sistema. To se posebno odnosi na mišiće (zbog čega se svi ljudi, a ne samo trudnice- osećaju umorno), na mentalni sitem, i na kardiovaskularni sitem, iako je čovek u suštini potpuno zdrav. Za razliku od zimskog perioda, kada su organizmu bile korisne namirnice svinjskog porekla (zbog termoregulacije), u proleće se preporučuju one koje su energetski bogatije. Osim adekvatne ishrane, vašem organizmu će koristiti duge šetnje i fizička aktivnost. Sve tegobe koje se javljaju sa prvim znacima proleća, vaš organizam će lakše da prebrodi ako ishranu i navike prilagodite novim, prolećnim zahtevima.

Trackback URL: http://www.blog.rs/trackback.php?id=77295

Da li ime ima uticaj na život?

caline | 21 Nov, 2009, 17:04 | Generalna | (1180 Reads)
Normal 0 false false false MicrosoftInternetExplorer4

Ime dobijeno na rođenju, pratiće dete kroz ceo život, a ponekad će imati i veliki uticaj na njegov život i način na koji ga drugi doživljavaju. Da će ime na neki način da „obeleži“ detetovu sudbinu, smatra i 75% roditelja. Kako su pojedina ispitivanja pokazala, „privlačna“ imena kod žena povećavaju njihovu atraktivnost u očima drugih, dok ljudi sa „neprivlačnim“ imenima ostvaruju bolje akademske rezultate, verovatno da bi nadomestili „loš“ prvi utisak koji stvara njihovo ime.

 

Matičari mogu da odbiju neobično ime!

 

U malom procentu, pojavljauju se i neuobičajena imena, poput Oprolećovana, Kiša, Nijagara. Svojevremeno je jedan otac devetoro sinova svojoj deci nadenuo imena ili nadimke po prvotimcima fudbalskog kluba „Crvena Zvezda“, čiji je on bio vatreni navijač. Ali, neobična imena koje roditelji žele da daju deci, mogu da odbiju matičari. Jer, oni procenjuju koliko bi ime moglo da predstavlja problem za dete koje ga nosi, a u toj proceni važnu ulogu igra sredina u kojoj će dete da odrasta. Na primer, roditeljima romske nacionalnosti se dozovljava da dete nazovu Tarzan, Robot, Rambo, Brusli, Čegevara ili Kasandra, jer takva sloboda u davanju imena već postoji u njihovoj tradiciji.
Trackback URL: http://www.blog.rs/trackback.php?id=77294

POLNA NERAVNOTEŽA U KINI

caline | 21 Nov, 2009, 17:02 | Generalna | (1101 Reads)
Normal 0 false false false MicrosoftInternetExplorer4


Zbog selektivnih pobačaja, u Kini se rodilo čak 32 miliona više dečaka nego devojčica, a posledice te neravnoteže će se osećati mnogo godina, i muškarcima ubuduće nametnuti samački život ili „borbu“ za neveste. U većini zemalja sveta, prirodno se rađa više dečaka nego devojčica, u srazmeri od 103 do 107 prema 100. Ali u Kini, odnosno azijskim zemljama uopšte, opsednutost sinovima je tradicija, a neravnoteža je izmakla kontroli zahvaljujući ultrazvučnoj dijagnostici i prilično jeftinom pobačaju. Kina se bori sa dodatnim otežavajućim faktorom, „politikom jednog deteta“, koja se već desetinama godina sprovodi, iako se u svim regijama ne primenjuje jednako strogo. U Kini je, samo u 2005. godini, rođeno 1,1 milion više dečaka nego devojčica. Neravnoteža je izraženija u pokrajinama gde se politika jednog deteta strogo provodi, a zanemariva je na Tibetu i u Ksinjiangu, gde se primenjuje sa najmanje stege.

Inače, kineski roditelji koji odluče da rode drugo dete, gube finansijske povlastice, a u nekim pokrajinama se drugo dete dopušta samo ako je prvorođena devojčica. Među predloženim rešenjima, stručnjaci navode strogu zabranu selektivnog pobačaja, dok drugi zagovaraju ublažavanje politike jednog deteta. Stručnjaci ističu južnokorejski model, koji bi Kina trebalo da sledi. Naime, 1992. godine je u Južnoj Koreji neravnoteža u korist dečaka bila zapanjujuće visoka- 229 dečaka na 100 devojčica, pa su vlasti pokrenule snažnu kampanju kako bi se uticalo na svest o važnosti devojčica. Kao rezultat toga, do 2004. godine se neravnoteža smanjila na 110 dečaka prema 100 devojčica.


Trackback URL: http://www.blog.rs/trackback.php?id=77293